Three Colors: Blue White Red / Uhd/bd Criterion Collection
Three Colors: Blue White Red / Uhd/bd
Criterion Collection
In "Blue" (1993), the initial entry of the "Three Colors Trilogy" by Krzysztof Kieslowski, Juliette Binoche portrays a woman who loses her husband and daughter in a car accident and severs all ties to her past. With her new, anonymous persona, she investigates her husband's secret life. Next, a Polish hairdresser's life crumbles when his French wife divorces him because he can't satisfy her sexually, in "White" (1993), the second film in Kieslowski's series. Julie Delpy, Zbigniew Zamachowski star. The final "Three Colors" film, "Red" (1994), focuses on an elderly judge who becomes romantically involved with a beautiful model he's been eavesdropping on over the phone. Irene Jacob, Jean-Louis Trintignant, and Frédérique Feder star. 4 3/4 hrs. Total on three 4K UHD discs and 3 Blu-ray discs. Widescreen; Soundtrack: French and Polish DTS HD stereo Surround Master Audio; Subtitles: English; audio commentary; documentaries; featurettes; interviews; theatrical trailers; bonus shorts "The Tram" (1966), "The Face" (1966), "Seven Women of Different Ages" (1978), "Talking Heads" (1980); booklet; more. In French and Polish with English subtitles.
DigiPack / Trois couleurs / 4K Ultra HD +
| Medios de comunicación | Películas 4K UHD Blu-ray (4K UHD Blu-ray) |
| Número de discos | 6 |
| Publicado | 7 de febrero de 2023 |
| Fecha de lanzamiento original | 1993 |
| EAN/UPC | 0715515281515 |
| Etiqueta | Criterion CCIN3438UHD |
| Género | Drama |
| Dimensiones | 149 × 176 × 44 mm · 459 g |
| Tiempo de juego | 04:50:00 |
| Código de región | Region 0 (Todas las regiones) |
| Formato audio | DTS-HD Master Audio 5.1 (48kHz, 24-bit) DTS-HD Master Audio 2.0 |
| Lengua | Francés |
| Aviso | iMusic no tiene información sobre los subtítulos que pueden o no estar disponibles en este DVD/Blu-ray. |
| Director | Krzysztof Kieślowski |
| Skuespiller | Juliette Binoche |
| Skuespiller | Julie Delpy |
| Skuespiller | Zbigniew Zamachowski |
| Skuespiller | Benoît Régent |
| Skuespiller | Jacques Disses |
| Skuespiller | Michel Lisowski |
Mas por Criterion Collection
Mostrar todoMere med samme udgiver
Ver todo de Criterion Collection ( Ej. Blu-ray , DVD , 4K UHD Blu-ray , 4K UHD + Blu-ray y Blu-ray + DVD )