Recomienda este artículo a tus amigos:
Casino Casino Uhd
Casino
Casino Uhd
Martin Scorsese directs this drama based on the book by Nicholas Pileggi, set in 1970 and starring Robert De Niro as Sam 'Ace' Rothstein, the mob's frontman for a billion-dollar Las Vegas casino. Ace falls for former prostitute Ginger McKenna (Sharon Stone), while boyhood companion Nicky Santoro (Joe Pesci) is appointed as his enforcer at the club. Over the years various jealousies surface and erupt in a series of violent betrayals and, ultimately, the destruction of Rothstein's empire.
UK VERSION /CAST: ROBERT DE NIRO, JOE PESCI
| Medios de comunicación | Películas 4K UHD Blu-ray (4K UHD Blu-ray) |
| Número de discos | 1 |
| Publicado | 9 de septiembre de 2019 |
| Fecha de lanzamiento original | 1995 |
| EAN/UPC | 5053083191528 |
| Etiqueta | UNIVERSAL PICTURES 8319152 |
| Género | Drama |
| Dimensiones | 138 × 172 × 19 mm · 114 g |
| Tiempo de juego | 02:58:00 |
| Código de región | Region 0 (Todas las regiones) |
| Formato audio | DTS 5.1 DTS-HD Master Audio 7.1 (48kHz, 24-bit) |
| Lengua | Inglés Checo Francés Húngaro Polish Russian |
| Subtítulos | Inglés |
| Aviso | Esta película puede no estar subtitulada en español. |
| Director | Martin Scorsese |
| Skuespiller | Robert De Niro |
| Skuespiller | Sharon Stone |
| Skuespiller | Joe Pesci |
| Skuespiller | James Woods |
| Skuespiller | Don Rickles |
| Skuespiller | Alan King |