Rules of the Game/4k Uhd/bd Criterion Collection
Rules of the Game/4k Uhd/bd
Criterion Collection
A weekend shooting party at an upper-class French estate is the setting for director Jean Renoir's witty, acerbic look at the jaded and amoral lifestyles of the aristocracy in the days before World War II. Denounced at it's premiere, the drama is now recognized as a masterpiece of world cinema. Roland Toutain, Nora Gregor, Marcel Dalio, and Renoir star. 106 min. Standard; Soundtrack: French Uncompressed PCM mono; Subtitles: English; audio commentary; TV program excerpts; interviews; featurettes; documentary "Jean Renoir: Part One: From La Belle Époque to World War II" (1993); essay. In French with English subtitles. Two-disc set.
| Medios de comunicación | Películas 4K UHD Blu-ray (4K UHD Blu-ray) |
| Número de discos | 2 |
| Publicado | 6 de junio de 2023 |
| EAN/UPC | 0715515284516 |
| Etiqueta | Criterion CCIN3463UHD |
| Género | Drama |
| Dimensiones | 135 × 171 × 16 mm · 139 g |
| Tiempo de juego | 01:46:00 |
| Código de región | Region 0 (Todas las regiones) |
| Formato audio | LPCM Mono (48kHz, 24-bit) |
| Lengua | Francés |
| Subtítulos | Inglés |
| Aviso | Esta película puede no estar subtitulada en español. |
| Director | Jean Renoir |
| Skuespiller | Nora Gregor |
| Skuespiller | Paulette Dubost |
| Skuespiller | Mila Parély |
| Skuespiller | Odette Talazac |
| Skuespiller | Claire Gérard |
| Skuespiller | Anne Mayen |
Mas por Criterion Collection
Mostrar todoMere med samme udgiver
Ver todo de Criterion Collection ( Ej. Blu-ray , DVD , 4K UHD Blu-ray , 4K UHD + Blu-ray y Blu-ray + DVD )