Recomienda este artículo a tus amigos:
Millennium Actress
Millennium Actress
Millennium Actress
Japanese anime feature directed and co-written by Satoshi Kon. Two documentary film-makers approach renowned actress Chiyoko Fujiwara (voices of Miyoko Shoji/Mami Koyama/Fumiko Orikasa) to commemorate the closing of the prestigious film studio where she made most of her movies. As the reclusive Chiyoko opens up about her life story the film becomes a surreal re-imagining of her life and career.
UK VERSION /BY SATOSHI KON
| Medios de comunicación | Películas 4K UHD Blu-ray (4K UHD Blu-ray) |
| Número de discos | 2 |
| Publicado | 6 de junio de 2022 |
| Fecha de lanzamiento original | 2001 |
| EAN/UPC | 5037899086872 |
| Etiqueta | ANIME LTD ANI0777 |
| Género | Animé |
| Dimensiones | 132 × 172 × 14 mm · 100 g (Peso (estimado)) |
| Tiempo de juego | 01:27:00 |
| Código de región | Region 0 (Todas las regiones) |
| Formato audio | DTS-HD Master Audio 5.1 (48kHz, 24-bit) |
| Lengua | Inglés Japonés |
| Subtítulos | Inglés |
| Aviso | Esta película puede no estar subtitulada en español. |
| Director | Satoshi Kon |
| Skuespiller | Fumiko Orikasa |
| Skuespiller | Masaya Onosaka |
| Skuespiller | Mami Koyama |
| Skuespiller | Kôichi Yamadera |
| Skuespiller | Masane Tsukayama |
| Skuespiller | Shôzô Îzuka |