Recomienda este artículo a tus amigos:
Star Trek I: Motion Picture
Star Trek I: Motion Picture
Star Trek I: Motion Picture
Boarding the sleekly updated NCC-1701 starship, Admiral Kirk (William Shatner), Mr. Spock (Leonard Nimoy), and the rest of the Enterprise crew are reunited to stop an immense, destructive alien construct before it reaches Earth. "The human adventure is just beginning" in this epic relaunch of the '60s TV sci-fi classic brought to the big screen by director Robert Wise. DeForest Kelley, James Doohan, Walter Koenig, Nichelle Nichols, George Takei, Persis Khambatta co-star. Director's cut; 145 min. Widescreen; Soundtracks: English Dolby Atmos, French Dolby Digital 5.1; Subtitles: English, French; audio commentary; featurettes; storyboards. Two-disc set.
The Director's Edition | Remastered / 4K Ultra HD + Digital
| Medios de comunicación | Películas 4K UHD Blu-ray (4K UHD Blu-ray) |
| Número de discos | 2 |
| Publicado | 6 de septiembre de 2022 |
| Fecha de lanzamiento original | 1979 |
| EAN/UPC | 0191329222775 |
| Etiqueta | Paramount Pictures PRT1000814608UHD |
| Dimensiones | 143 × 171 × 13 mm · 198 g |
| Tiempo de juego | 02:17:00 |
| Código de región | Region 0 (Todas las regiones) |
| Formato audio | Dolby Atmos Dolby Digital 5.1 (640 kbps) Dolby TrueHD 7.1 (48kHz, 24-bit) |
| Lengua | Inglés Alemán Español Francés |
| Subtítulos | Danés Inglés Noruego Sueco Alemán Español Finlandés Francés Italian Holandés |
| Director | Robert Wise |
| Skuespiller | William Shatner |
| Skuespiller | Leonard Nimoy |
| Skuespiller | DeForest Kelley |
| Skuespiller | James Doohan |
| Skuespiller | George Takei |
| Skuespiller | Majel Barrett |
Mere med samme udgiver
Ver todo de Star Trek I: Motion Picture ( Ej. 4K UHD Blu-ray , DVD y Blu-ray )