Recomienda este artículo a tus amigos:
Elf
Elf
Elf
Charming Yuletide laughs blend with fish-out-of-water antics in this hilarious holiday tale that stars Will Ferrell as Buddy, a regular guy who was raised in the North Pole as one of Santa's helpers. Towering over everyone around him, Buddy finally realizes he may actually not be an elf and sets off on a fun-filled New York adventure to find his real family. Top-notch supporting cast includes Zooey Deschanel, James Caan, Mary Steenburgen, Ed Asner, Peter Dinklage, and Bob Newhart; directed by Jon Favreau. 95 min. Widescreen; Soundtrack: English. Two-disc set.
4K Ultra HD + + Digital 4K
| Medios de comunicación | Películas 4K UHD Blu-ray (4K UHD Blu-ray) |
| Número de discos | 2 |
| Publicado | 1 de noviembre de 2022 |
| Fecha de lanzamiento original | 2003 |
| EAN/UPC | 0883929788385 |
| Etiqueta | Warner Bros. NEWL1000810714UHD |
| Dimensiones | 142 × 166 × 13 mm · 100 g (Peso (estimado)) |
| Tiempo de juego | 01:37:00 |
| Código de región | Region 0 (Todas las regiones) |
| Formato audio | Dolby Digital 5.1 (640 kbps) DTS-HD Master Audio 5.1 (48kHz, 24-bit) |
| Lengua | Inglés Español |
| Subtítulos | Inglés Español Francés |
| Director | Jon Favreau |
| Skuespiller | Will Ferrell |
| Skuespiller | James Caan |
| Skuespiller | Bob Newhart |
| Skuespiller | Edward Asner |
| Skuespiller | Mary Steenburgen |
| Skuespiller | Zooey Deschanel |