Recomienda este artículo a tus amigos:
Snow White And The Seven Dwarfs Perce Pearce
Snow White And The Seven Dwarfs
Perce Pearce
Disney's classic animated adaptation of the famous fairytale. Snow White (voice of Adriana Caselotti) is born pure and beautiful, so beautiful that her evil stepmother orders a huntsman to take her into the forest and kill her. However, the huntsman takes pity on the young girl and sets her free.
Alone and lost in the forest, she meets a group of kindly dwarfs, who provide her with friendship and a place to sleep. But her evil stepmother refuses to give up and plans to kill Snow White herself using a poisoned apple...
| Medios de comunicación | Películas 4K UHD Blu-ray (4K UHD Blu-ray) |
| Número de discos | 2 |
| Publicado | 16 de octubre de 2023 |
| EAN/UPC | 8717418617110 |
| Etiqueta | Walt Disney BUQ4017001 |
| Dimensiones | 137 × 172 × 17 mm · 100 g (Peso (estimado)) |
| Tiempo de juego | 01:23:00 |
| Código de región | Region 0 (Todas las regiones) |
| Formato audio | Dolby Digital 5.1 Dolby Digital Plus 7.1 DTS-HD Master Audio 5.1 (48kHz, 24-bit) |
| Lengua | Inglés Español Italian Japonés |
| Subtítulos | Inglés Español Italian Japonés |
| Skuespiller | Adriana Caselotti |
| Skuespiller | Lucille La Verne |
| Skuespiller | Stuart Buchanan |
| Skuespiller | Roy Atwell |
| Skuespiller | Pinto Colvig |
| Skuespiller | Otis Harlan |