Recomienda este artículo a tus amigos:
Ant-Man / Ant-Man & The Wasp Antman 12 Uhd BD
Ant-Man / Ant-Man & The Wasp
Antman 12 Uhd BD
Double bill of sci-fi action features following the Marvel Comics superhero. 'Ant-Man' (2015) begins decades after scientist Hank Pym (Michael Douglas) invented a special suit that would allow him to transform to the size of an ant and give him super-strength. The ageing hero approaches petty thief Scott Lang (Paul Rudd) and, with the help of his daughter Hope van Dyne (Evangeline Lilly), Hank trains him to become the new Ant-Man.
After Darren Cross (Corey Stoll) takes over his former mentor Pym's business he produces a similar suit to be worn by the military as well as a more powerful version for himself, transforming him into Yellowjacket. This results in chaos and it's up to Ant-Man to use both his thieving skills and his new-found abilities to prevent Pym's technology from falling into the wrong hands. In the sequel 'Ant-Man and the Wasp' (2018), set after the events of 'Captain America: Civil War' (2016), Scott Lang is placed under house arrest and is attempting to balance his family life with his responsibilities as Ant-Man.
After being approached by Hope van Dyne, now also known as the Wasp, and her father Hank Pym with a new mission, Lang must put his personal struggles to one side as he teams up with the Wasp in a bid to uncover some dark secrets from the past.
.. 2-MOVIE COLLECTION/UK VERSION/CAST: PAUL RUDD
| Medios de comunicación | Películas 4K UHD Blu-ray (4K UHD Blu-ray) |
| Número de discos | 4 |
| Publicado | 30 de marzo de 2020 |
| Fecha de lanzamiento original | 2015 |
| EAN/UPC | 8717418557652 |
| Etiqueta | WALT DISNEY BUQ0311201 |
| Género | Action |
| Dimensiones | 243 × 179 × 30 mm · 260 g |
| Tiempo de juego | 03:50:00 |
| Código de región | Region 0 (Todas las regiones) |
| Formato audio | Dolby Atmos Dolby Digital Plus 7.1 Dolby TrueHD 7.1 (48kHz, 24-bit) |
| Lengua | Inglés Francés |
| Subtítulos | Danés Inglés Noruego Sueco Alemán Arabic Finlandés Francés Holandés Turkish |
| Aviso | Esta película puede no estar subtitulada en español. |
| Director | Peyton Reed |
| Skuespiller | Paul Rudd |
| Skuespiller | Michael Douglas |
| Skuespiller | Evangeline Lilly |
| Skuespiller | Bobby Cannavale |
| Skuespiller | Judy Greer |
| Skuespiller | Abby Ryder Fortson |