Recomienda este artículo a tus amigos:
Scream VI Matt Bettinelli-Olpin
Scream VI
Matt Bettinelli-Olpin
Courteney Cox, Melissa Barrera and Jenna Ortega return to star in this sixth instalment of the slasher horror franchise. Following the events of 'Scream' (2022), Sam (Barrera) and Tara (Ortega) have moved to New York City along with fellow survivors Mindy (Jasmin Savoy Brown) and Chad (Mason Gooding). They were hoping for a fresh start, but as Sam continues to struggle with her father's murderous legacy, a new killer dons the Ghostface mask and leaves a trail of bodies in their wake.
Hayden Panettiere and Dermot Mulroney also star.
| Medios de comunicación | Películas 4K UHD Blu-ray (4K UHD Blu-ray) |
| Número de discos | 1 |
| Publicado | 10 de julio de 2023 |
| EAN/UPC | 5056453205047 |
| Etiqueta | PARAMOUNT 5320504 |
| Género | Horror |
| Dimensiones | 136 × 172 × 17 mm · 100 g (Peso (estimado)) |
| Tiempo de juego | 02:03:00 |
| Código de región | Region 0 (Todas las regiones) |
| Formato audio | Dolby Digital 5.1 Dolby Atmos Dolby TrueHD 7.1 (48kHz, 24-bit) |
| Lengua | Inglés Alemán Español Francés Italian Japonés |
| Subtítulos | Inglés Alemán Español Francés Italian Japonés Holandés |
| Skuespiller | Courteney Cox |
| Skuespiller | Melissa Barrera |
| Skuespiller | Jenna Ortega |
| Skuespiller | Jasmin Savoy Brown |
| Skuespiller | Mason Gooding |
| Skuespiller | Skeet Ulrich |