Driver. The
Driver. The
Driver
Walter Hill directs this 1970s crime thriller in which Ryan O'Neal stars as The Driver, an ice-cool getaway ace whose skills are highly sought after by the criminals of Los Angeles. Bruce Dern stars as the detective who becomes obsessed with catching him. The more tantalising clues the driver leaves at his crime scenes, the more the detective becomes a man possessed with catching his prey.
Isabelle Adjani also stars.
| Medios de comunicación | Películas 4K UHD Blu-ray (4K UHD Blu-ray) |
| Número de discos | 2 |
| Publicado | 5 de diciembre de 2022 |
| Fecha de lanzamiento original | 1978 |
| EAN/UPC | 5055201849267 |
| Etiqueta | STUDIOCANAL OPTU4490 |
| Género | Drama |
| Dimensiones | 135 × 173 × 15 mm · 103 g |
| Tiempo de juego | 01:32:00 |
| Código de región | Region 0 (Todas las regiones) |
| Formato audio | LPCM 2.0 (48kHz, 24-bit) |
| Lengua | Inglés Alemán Francés |
| Subtítulos | Inglés Alemán Francés |
| Aviso | Esta película puede no estar subtitulada en español. |
| Director | Walter Hill |
| Skuespiller | Ryan O'Neal |
| Skuespiller | Bruce Dern |
| Skuespiller | Isabelle Adjani |
| Skuespiller | Ronee Blakley |
| Skuespiller | Matt Clark |
| Skuespiller | Felice Orlandi |
Mas por Driver
Mostrar todoMere med samme udgiver
Ver todo de Driver ( Ej. CD , Book , DVD , 4K UHD Blu-ray y Blu-ray )