Peeping Tom (Vintage Classics)
Peeping Tom (Vintage Classics)
Peeping Tom
Michael Powell's controversial serial killer classic. A clean-cut focus puller (Carl Boehm) at the local film studio supplements his wages by taking girly photographs in a seedy studio above a newsagent. By night he is a sadistic killer, stalking his victims with his camera forever in his hand trying to capture the look of genuine, unadulterated fear.
On its initial release the film, now regarded as a masterpiece of the British horror movement, was savaged by critics and public alike. The fearsome reaction went a long way to ruining director Powell's career and the movie was unavailable for many years.
| Medios de comunicación | Películas 4K UHD Blu-ray (4K UHD Blu-ray) |
| Número de discos | 2 |
| Publicado | 29 de enero de 2024 |
| EAN/UPC | 5055201849205 |
| Etiqueta | STUDIOCANAL OPTU4405 |
| Dimensiones | 134 × 172 × 16 mm · 144 g |
| Tiempo de juego | 01:41:00 |
| Código de región | Region 0 (Todas las regiones) |
| Formato audio | LPCM 2.0 (48kHz, 24-bit) |
| Lengua | Inglés |
| Subtítulos | Inglés Alemán Francés |
| Aviso | Esta película puede no estar subtitulada en español. |
| Director | Michael Powell |
| Skuespiller | Karlheinz Böhm |
| Skuespiller | Moira Shearer |
| Skuespiller | Anna Massey |
| Skuespiller | Maxine Audley |
| Skuespiller | Pamela Green |
| Skuespiller | Brenda Bruce |